poniedziałek, 13 kwietnia 2020

Typy horoskopówW astrologii wedyjskiej można spotkać się z kilkoma stylami horoskopów. 
Poniżej wykres północny (diamentowy), czyli bhṛgu cakra. Ten schemat charakteryzuje się tym, iż domy są zawsze w tych samych miejscach. Znaki zaznaczone są liczbami (Baran - 1, Byk - 2 itd.). Jest związany z Wenus. Jest on najłatwiejszy dla początkujących, łatwo można nauczyć się aspektów.
W przykładowym horoskopie ascendent oznaczony jest jako Lg (Lagna), cyfra 9 oznacza, iż znajduje się w Strzelcu. Zaraz po lewej stronie jest dom drugi z numerem dziesięć - czyli oznaczeniem znaku Koziorożca. 

Kolejny rodzaj to styl południowy, Bṛhaspati Cakra, lub Guru-Cakra. Jego cechą szczególną jest to, że znaki zawsze znajdują się w tych samych miejscach, za to domy się zmieniają. Ascendent zaznaczany jest albo kreską, albo jako "Lg", "asc". Ten styl jest powiązany z Jowiszem, czyli karaką bogactwa, więc wierzy się, iż przynosi pomyślność osobie, która go stosuje.
 W lewym dolnym rogu znajduje się Strzelec, lewym górnym Ryby, prawym górnym Bliźnięta i prawym dolnym Panna. Ascendent również jest oznaczony jako Lg. Ten styl używany jest do wastu, czyli wedyjskiego odpowiednika Feng Shui.

Styl wschodni (uważany za najlepszy w mojej szkole) wygląda w ten sposób:
Jego inna nazwa to Sūrya Cakra, ponieważ związany jest ze Słońcem. Symbolizuje ono widzenie, wzrok, postrzeganie, widzenie przyszłości,predykcje. Zatem ten styl jest idealny do sporządzania analiz astrologicznych dotyczących przyszłości.
Cztery kwadraty bez żadnych linii, które by je dzieliły, oznaczają znaki kardynalne. Zawsze będą one w tym samym miejscu. Kwadrat w centrum na górze (na przykładowym horoskopie z Marsem) to Baran, po przeciwnej stronie jest Waga. Z prawej strony jest Koziorożec, z lewej Rak. Po lewej stronie od Barana znajduje się Byk (na przykładowym horoskopie z Jowiszem i Saturnem), tuż za nim Bliźnięta, potem Rak itd. Ten horoskop ułatwia odczytywanie horoskopów podziałowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 ASTROLOGIA WEDYJSKA , Blogger