poniedziałek, 13 kwietnia 2020

Ārūḍha Lagna


Metoda

Paraśara rozpoczyna dwudziesty dziewiąty rozdział swojej „Wielkiej Horoskopii” od opisania metody obliczania arudh:

O Braminie, opowiem ci teraz o padach (lub arudhach) domów i planet, tak jak wyłożyli to dawni mędrcy. Pada ascendentu będzie odpowiadała znakowi, który znajduje się tak daleko od władcy ascendentu, ile domów dzieli tego władcę od lagny. Podobnie pady innych domów są znane przez swoich władców. Słowo „pada” wyłącznie odnosi się do pady ascendentu (lub lagna pady)”.

Metoda zatem jest prosta. By wyznaczyć arudhę ascendentu powinniśmy:  1. zlokalizować władcę ascendentu. Policzyć jak daleko znajduje się od swojego domu. Na przykład, gdy ascendent znajduje się w Raku, jego władcą jest Księżyc. Jeśli Księżyc znajduje się w domu szóstym, to znaczy, że odległość między ascendentem a Księżycem wynosi sześć domów.

  2. Znając tę odległość odliczamy ją od władcy ascendentu. Na przykład od Księżyca w domu szóstym odliczamy sześć domów. Daje nam to dom jedenasty.

  3. Oznacza to, że arudhalagna (pada lagny, arudha domu pierwszego) w tym przykładowym horoskopie wypada w domu jedenastym w Byku.

Władcy w domach (lewa strona) dają następujące arudhalagny (prawa strona):

1-10

2-3

3-5

4-4

5-9

6-11

7-10

8-3

9-5

10-4

11-9

12-11

Czym właściwie jest arudha lagna?

Ārūḍha Lagna jest specjalnym ascendentem, od którego odlicza się kolejne domy. Pokazuje jak jesteśmy odbierani przez społeczeństwo. Jest to „maja”, nasz wizerunek. Domy liczone od ascendentu pokazują naszą karmę, tymczasem domy liczone od AL mówią o naszej reakcji, o efekcie czy owocu działań, manifestacji.

Ascendent mówi kim jesteśmy, jego karaką (sygnifikatorem) jest Słońce. Władca ascendentu pokazuje jak używamy umysłu, jak myślimy, a jego karaką jest Jowisz. Arudhalagna to nasz obraz, wizerunek w społeczeństwie, a jej karaką jest Księżyc. Pokaże z czego jesteś znany, co ludzie widzą, gdy mają z tobą kontakt, jaka jest twoja reputacja, status społeczny.

Na podstawie Arudha Lagny (AL) można uzyskać informacje dotyczące pracy, źródła zarobków, związków, reputacji, zdrowia, relacji z mamą/dzieckiem/partnerem itd. Przede wszystkim pokazuje ona efekt, więc jest to bardzo ważny element interpretacji, dzięki któremu horoskop jest wielowymiarowy.


Planeta na Arudhalagnie może pokazać jak dana osoba jest postrzegana, z czego jest znana. Jeśli planeta na AL związana jest z ascendentem, to może to zaowocować sławą. Na przykład Wenus na Arudhalagnie może dać osobę, która jest atrakcyjna i jest znana z tego, co Wenus symbolizuje (sztuka, piękno itd.).

Przykład: Laetitia Marie Laure Casta, francuska supermodelka i aktorka posiada Wenus w Byku (bardzo mocna) na AL


*wyjątek: Merkury jest w domu ósmym, więc odliczając osiem domów powinniśmy wyznaczyć na AL dom trzeci w Skorpionie. Jednak w Byku znajduje się bardzo siln planeta, ona zatem zdominuje.

przykłady: Jan Jakub Kolski, polski reżyser posiada Jowisza i Księżyc na Al, co daje popularność (zwłaszcza przy połączeniu tej jogi z władcą ascendentu).

Ryszard Riedel (muzyk, wokalista zespołu Dżem) posiadał Księżyc na AL (władający lagną), co oznacza popularność.Tomasz Stawiszyński (filozof, publicysta, eseista) posiada Jowisza i Marsa połączonego z AL. Jowisz to również władca ascendentu. Ta planeta połączona z Al (i lagną) może dać popularność. Znany jest z Jowisza, czyli wiedzy, filozofii, intelektu, logiki (Mars).


Hans-Georg Gadamer - słynny filozof. Ascendent znajduje się w Wodniku, zatem jego władca to Rahu (i Saturn). Rahu znajduje się w 10 domu razem z Jowiszem w Skorpionie. Te dwie planety są silniejsze, więc tutaj będzie AL. Jowisz z Rahu daje sławę z filozofii.


Rafał Wojaczek - polski poeta. Ascendent w Lwie, zatem jego władcą jest Słońce. Słońce, Merkury i Wenus znajdują się na AL. Mamy zatem połączenie lagny i AL, co daje sławę. Planety na AL pokażą z czego osoba jest sławna - zatem ze sztuki (Wenus, Merkury, Słońce), pisania, poezji. Al wypada w Skorpionie, więc jednym z jego władcą jest Mars. Mars znajduje się w dwunastym domu razem z Saturnem w Raku, co negatywnie wpływa na status społeczny danej osoby.


Pamela Anderson - aktorka. Ma ascendent w Byku, a AL w Lwie. Na AL znajduje się Wenus, zatem mamy połączenie lagny z AL, dające sławę. 


Jerzy Bralczyk - językoznawca, gramatyk, profesor nauk humanistycznych. Ascendent znajduje się w Lwie, a jego władca, Słońce, w dziesiątym domu razem z Merkurym i Rahu. Ten dom jest silniejszy, więc tu będzie AL. Słońce i Merkury to joga dająca eksperta, Rahu to badania, Merkury język, komunikacja. Te planety pokazują z czego prof. Bralczyk jest znany.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 ASTROLOGIA WEDYJSKA , Blogger