piątek, 7 grudnia 2018

Pierwszy rozdział Phaladipiki, czyli znaczenie domów w dżjotiszy


Mantreśvara należy do grona najważniejszych astrologów wedyjskich. Prawdopodobnie przyszedł na świat w bramińskiej rodzinie na południu Indii. Nie istnieją pewne ustalenia odnośnie daty narodzin. Mogło się to wydarzyć w XIII, bądź w XVI wieku. Pewne jest to, że zostawił po sobie naukę, która stanowi kompendium astrologii wedyjskiej.
Phaladīpikā, zgodnie z sugestią tłumacza Phanditabhushana V. Subharmanya Sastriego, oznacza „Światło astrologii”1. Zawiera ona dwadzieścia osiem rozdziałów, które podzielone są na 865 zwrotek (śloka). Autor odnosi się do astrologów, którzy żyli przed nim, m.in. do Paraśary, ale również przedstawia swoje własne spostrzeżenia.
W pierwszym rozdziale wprowadza on podstawowe wyjaśnienia dotyczące domów oraz kluczowe definicje. Dom numer jeden to jednocześnie ascendent, czyli lagna. Jego inne nazwy to deha, czy rūpa, ponieważ związany jest z ciałem, wyglądem, prezentowaniem się2. Drugi dom oznacza bogactwo (vitta), pokarm (annapāna), to, co posiadamy, jemy (bhukti), dokumenty, prawe oko, twarz oraz mowę3.

Trzeci dom symbolizuje prawe ucho, ramiona, wojsko, odwagę, dzielność, męstwo i rodzeństwo. Dom, ziemia, pojazd, matka, królestwo, perfumy, ornamenty, szczęście (sukha), most, rzeka, woda to sygnifikcje czwartego domu. Piąty sektor oznacza inteligencję/intelekt (dhi), wiedzę dotyczącą przyszłości, brzuch (jaṭhara), wiedzę o Wedach (śruti i smṛti)4.
Imiona domu szóstego to: dług (ṛṇa), złodziej (ćora), rany (kṣata), choroba (roga), wróg (śatru), wojna, niegodziwy czyn, grzech, strach, upokorzenie. Pasja (mada), pragnienie (kāma), ludzie (loka), mąż (pati), żona (bhāryā) to oznaczenia siódmego domu5. Ósmy dom symbolizuje ból psychiczny (ādhi), klęskę/przegraną (parābhava), smutek, skandal, śmierć (maraṇa), nieczystość, przeszkodę a także sługę. Pojęcia łączące się z domem dziewiątym to: nauczyciel (ācārya), ojciec (pitṛ), pomyślność (śubha), bóstwo, zgromadzona wcześniej fortuna (jako szczęście/niefart), pokuta, zacny czyn (sukṛta), wnuk (pautra), modlitwa6

Charakterystyka domu dziesiątego związana jest z pracą (vyāpāra), autorytetem/rangą/pozycją (āspada), szacunkiem (māna), zawodem, sukcesem, sławą, poświęceniem, prowadzeniem się/sposobem życia.
Lewe ucho, starsze rodzeństwo, zysk (lābha), profit (vibhava), spełnienie, dochód związane są z domem jedenastym7. Dwunasty dom wiąże się z cierpieniem (duḥkha), lewym okiem, stratą, rozpadem, biedą (dāridrya), grzechem (pāpa), więzieniem oraz łóżkiem8.
Ostatnia śloka pierwszego rozdziału wyjaśnia jak nazywają się poszczególne domy. Najbardziej niepomyślne domy (6, 8 i 12) są określane jako dusthāna. Oznaczają one przeszkody, trudności. Domy kątowe (1, 4, 7, 10) jako kendra. Stanowią one fundament życia każdego człowieka. Natomiast domy następujące (2, 5, 8, 11) to panaphara. Apoklima to dom 3, 6, 9 oraz 129
 

Oczywiście ta charakterystyka nie wyczerpuje znaczeń jakie posiadają sektory radiksu. Dom piąty wiąże się również z dziećmi, a dom dziewiąty pokazuje zarówno fortunę jak i jej brak. Bardzo ważnym podziałem domów jest ten związany z trygonami:
 • dharma trikoṇa – dom 1, 5 i 9. Są to bardzo ważne domy, które mówią o zdrowiu, sile, inteligencji, wyglądzie (1), umyśle, dzieciach, wiedzy, mantrach (5), ojcu, duchowości (9).
 • artha trikoṇa – związane z pracą i zarobkiem. Tym, co posiadamy (2), pracą (10), dolegliwościami (6).
 • kāma trikoṇa – rodzeństwo (3), partner (7), zysk i kara, przyjaźń (11).
 • mokṣa trikoṇa – posiadłość, edukacja (4), spadek, konfrontacja z karmą z przeszłości, okultyzm, kundalini (8), strata, wyzwolenie, wyjazd za granicę, szpital (12).

                                                 horoskop w stylu północnym

W programie Jaganntha Hora można wybrać styl horoskopu - w zależności od tego diagramy będą się różniły. Powyżej horoskop w stylu północnym. Dom pierwszy zawsze jest w tym samym miejscu. Lg to skrót od słowa lagna, oznaczającego ascendent i dom pierwszy. Ponumerowałam czarnymi cyframi domy, te małe zielone liczby oznaczają znak zodiaku. Zatem Ascendent (lagna) wypada tutaj w Wodniku.
W stylu wschodnim zawsze w tym samym miejscu są znaki - domy mogą się znaleźć gdzie indziej. W kwadracie po prawej stronie zawsze będzie Koziorożec, u góry Baran, w kwadracie po lewej Rak, natomiast na samym dole Waga. Domy zaznaczone są czarnymi cyframi. Tutaj dom 12 jest w Koziorożcu, dom 3 w Baranie, 6 w Raku, a 9 w Wadze.

                                                        horoskop w stylu wschodnim

Dla przypomnienia: w wedyjskiej astrologii stosujemy domy jako całe znaki, zodiak syderyczny (ajanamsa Lahiri).

Literatura:
Larsen V., Jyotisha Fundamentals. My Master's Words, Rama 2004.
Mantreśvara, Phaladīpikā, tłum. Phanditabhushan V. Subharmany Sastri, Aruna Press, Bangalore 1950.
Gendarz R., notatki.

1„Light on Apotelesmatisc”. Gr. apotelesmatic – odnoszący się do horoskopów; oddziaływanie gwiazd na życie człowieka.
2Phaladīpikā, Adh.I.10.
3Tamże.
4Adh.I.11-12.
5Adh. I.13.
6Adh.I.14.
7Adh.I.15.
8Adh.I.16.
9Adh.I.17-18.

11 komentarzy:

 1. "
  Dla przypomnienia: w wedyjskiej astrologii stosujemy domy jako całe znaki, zodiak syderyczny (ajanamsa Lahiri)."
  Myślę że tu przynajmniej jest sprawa zrozumiała w tej 1 sprawie bo jest 1 system domów.A moje życie nie pasuje do tej ideologii indyjskiej.Pisza o robieniu dobrych uczynków a okazuje się że po prostu to co robię jest lekceważone i przypuszczalnie kończy się śmiercią lekceważącego.Dlatego jestem sceptyczny wobec różnych ideologii.Nie mam chęci komuś pomagać niezgodnie z prawem zwłaszcza wbrew woli komuś.Np. uratować kogoś przed śmiercią w podróży wiążąc kogoś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sceptycyzm jest ważny, bo chroni przed dogmatyzmem i zaślepieniem.
   Ale co do dobrych uczynków, w mojej tradycji mówi się, że dobro bez mądrości jest słabe, musi być mądrość, a kiedy jest mądrość to się wie czy działać i jak działać, a kiedy odpuścić. Trzeba pielęgnować w sobie współczucie i mądrość, bo to nierozdzielna para.

   Usuń
  2. Nie mam aż takiej mądrości aby udowadniać że nie jestem wielbłądem dogmatykom wierzącym konowałom.Jeżeli ktoś ma wątpliwości to może sprawdzić w internecie ale jakoś tym co do doradzałem się nie chciało.I nie4stety odnoszę wrażenie że mądrość nie może być tak wielka żeby co niektórych dogmatyków przekonać.

   Usuń
 2. Wpadłem na pewien pomysł tylko nie wiem czy nie za bardzo skomplikowany.Można to zastosować zarówno w wersji astrologii wedyjskiej jak zachodniej.Jak na podstawie horoskopu sprawdzić korzystne miejsca dla danej osoby.Np. osoba urodzona 5 marca 1973 o roku we Wrocławiu o 23.12 ma w astrologii zachodniej Słońce 15.13 w znaku ryb(w kwadraturze do Saturna,trygonie z ascendentem i sekstylu z Marsem z najważniejszych elementów).Z jakim miejscami można powiązać taki horoskop?Z tym że sprawy związane ze Słońcem nie do końca by były korzystne ze względu na kwadraturę do Saturna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście opis nie był kompletny ale po prostu nawiązałem do aspektów Słońca i tak samo chodzi o inne elementy.Przy okazji spytam się-czy łatwiej spotkać osoby co mają aspekty od innych do własnego horoskopu niż te bez aspektów?Bo na pewno jeżeli z aspektami to interakcje zwykle by były ważniejsze.

   Usuń
  2. W astrologii wedyjskiej jest również relokacja astrologiczna, ma swoje ciekawe zasady inne od zachodnich.
   Drugiego pytania nie rozumiem do końca?

   Usuń
  3. Co do miejscami związanymi z osoba-nie chodzi o sprawy astrokartograficzne ale miejsca związane z położeniem różnych elementów astrologicznych-chodzi o interpretacje jak w astrologii horarnej związane z poszukiwanymi przedmiotami-np. w pytaniach o zgubiony przedmiot.Chodzi o charakterystykę horoskopu osoby związaną z interpretacją tego typu pytań i że konkretne położenia ich wskazują konkretne miejsce związane po części z symbolami sabiańskimi(ale w mojej zalecanej interpretacji bardziej szczegółowe bo to jest co do minuty kątowej).Np. sugeruje się że ryby związane są miejscami mokrymi(z tym że znaczenie może mieć dom) ale w astrologii wedyjskiej wychodzi Słońce w znaku wodnika.Oczywiście może to wskazywać niekoniecznie miejsce gdzie ktoś zwykle jest ale że lubi tam przebywać.Właściwie to jest mój pomysł ale moje pomysły często są skomplikowane i niedorobione.A często też nie mam pewności czy coś takiego da się wykonać.Ale są twierdzenia astrologiczne które są niepotwierdzone przynajmniej przeze mnie np. nie udowodniono ze z horoskopu nie wynika płeć a często widziałem takie twierdzenie.W każdym razie nie znam przypadków kiedy 2 osoby różnej płci urodziły się w prawie identycznym miejscu w tej samej sekundzie czyli to bliźniaków raczej nie dotyczy.

   Usuń
  4. Oczywiście to do minuty kątowej dotyczy elementów wolniejszych bo z ascendentem itp. by był problem.

   Usuń
  5. Oczywiście położenie w znakach było związane z astrologią zachodnią.

   Usuń
 3. Jeszcze się spytam-czy w programie jagannatha hora można sprawdzić od razu te odrzucone domy i w razie czego gdzie sprawdzić?I czy da się tam zmienić skróty planet na symbole ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie, nie ma takiej możliwości, trzeba to ustalić samodzielnie.
  Co do skrótów - jest do wyboru angielski i sanskryt. Trzeba wejść w ustawienia i wybrać. Nie mogę w komentarzu wkleić prinscreena, ale wchodzimy w: preferences --> related to display --> chart style and language

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 ASTROLOGIA WEDYJSKA , Blogger