środa, 9 września 2020

Znaki zodiaku według Paraśary

 

Meṣa, Mesza – Baran


Mesza ma krwisto-czerwoną cerę, postawną budowę ciała. Jest to znak czworonożny i silny w nocy. Wskazuje odwagę. Zamieszkuje na wschodzie i powiązany jest z królami. Wędruje wzgórzami, a dominuje w nim radżas [guna, która jest przyczyną aktywności]. Jest ognisty. Jego władcą jest Mars”. BPHS IV.6-7


Tak Paraśara opisuje pierwszy znak zodiaku. Jest to znak kardynalny, którego guną jest radżas, a żywiołem ogień. Wszystkie znaki kardynalne są związane z tą guną, co oznacza, że mają one w sobie nadmiar energii, którą chcą spożytkować. Mają bardzo dużo celów do realizacji i siły, by je wdrożyć. Jednak władcą Barana jest Mars, którego guną jest tamas. Ta guna związana jest z brakiem ruchu, lenistwem, senną energią. Takie połączenie sprawia, że Baran jest w stanie zrealizować tylko jeden cel, nie potrafi robić wielu rzeczy naraz.

Jest to miejsce egzaltacji Słońca, a Słońce to król. Zatem ten znak kojarzy się z byciem liderem, kimś, kto przewodzi. To inicjacja, początek, ale i koniec czegoś. Mesza wiąże się z entuzjazmem, energią, impulsywnością, dominacją, szybkimi reakcjami i podejmowaniem decyzji. To osoby, które są odważne, nie lubią mieć nad sobą kierownictwa, są uparte, praktyczne, otwarte, przedsiębiorcze, szczere, pełne zapału, a także hojne. Mogą mieć skłonność do wypadków. 

Części ciała związane z tym znakiem to: głowa (również mózg, układ nerwowy). 

Vṛṣabha, Wriszabha – Byk

Ma jasną cerę i jest władany przez Wenus. To czworonożny znak. Ma siłę w nocy i przebywa na południu. Reprezentuje wsie i przedsiębiorców. To znak ziemski, który wschodzi plecami”. BPHS IV.8

Guną Byka, jak każdego stałego znaku, jest tamas, zatem ma on mało siły do realizowania swoich celów i nie lubi wydatkować energii. Jego władcą jest Wenus, który z kolei ma radżasowy charakter (czyli bardzo dużo energii), zatem wszystko, co robi Byk, związane jest z odpowiednim wydatkowaniem energii.

Ten znak jest utalentowany, piękny, artystyczny, elegancki, uparty, harmonijny. Bardzo praktyczny. Potrafi oceniać ludzi, idee, projekty i rzeczy pod kątem przydatności. Pracowity, skoncentrowany na sobie, lubi pochlebstwa. Zawzięty, dumny i ambitny, uczuciowy, kochający, czasem może być nierozsądny, uprzedzony.

Miejsca związane z Wriszabhą to wsie, lasy, pastwiska, farmy. Księżyc jest wywyższony (i włada) Bykiem, zatem  miejsca, które reprezentuje, są związane z mlecznymi produktami.

Części ciała związane z Bykiem to: twarz (szyja, nos, oczy, usta, gardło, język, zęby, migdałki. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 ASTROLOGIA WEDYJSKA , Blogger