Śri Achyutananda Das - parampara

Devaguru Bṛhaspati Center to szkoła astrologii, której linia przekazu wywodzi się od Śri Achyutananda Dasy. Ten wisznuicki święty żył w XVI w. w Orisie. Uważano, że widzi przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość. Był to bardzo płodny autor i tłumacz, który przedstawił sanskryckie teksty ludziom nieznającym tego języka. Jego aktywność wyróżniała go spośród tzw. Pańćasakha, ponieważ napisał i przetłumaczył ogromną ilość dzieł. Miał obszerną wiedzę na temat duchowości, jogi, tantry, ajurwedy i wielu innych tematów, dlatego określa się go jako Mahapuruszę.Narodził się w małej wiosce Tilakana pomiędzy 1480 a 1505 r. (Freedom Cole podaje datę 10.01.1510 r.). Jego rodzina była związana ze świątynią Jagannatha. Do tego bóstwa modliła się jego matka z prośbą o dziecko. Modlitwa została wysłuchana i syn narodził się przed świątynią. Wcześniej ojciec miał niezwykły sen – śnił mu się Garuda niosący mu dziecko. Według niektórych Śri Achyutananda jest inkarnacją tego bóstwa.

Święty uczył się w Puri, gdzie poznał Śri Chaitanya Mahaprabhu. Według legendy guru wyszeptał mantrę do ucha ucznia i dzięki temu jego życie się całkowicie odmieniło. Stał się jednym z pięciu pańćasakhów, świętych, którzy bardzo mocno wpłynęli na cały wisznuizm. Ci święci wyróżniali się tym, że tłumaczyli religijne teksty dla prostych ludzi. Śri Achyutananda miał dwunastu uczniów, a jego nauki dotyczyły takich dziedzin jak yantra, mantra, tantra, svara śāstra, yoga śāstra, jyotiṣa, sāmudrika śastra, lagāṇa, bhajan, chaupadī, purāṇa, upa purāṇa i wiele innych. Podstawą tego było bhakti.

Żył on 121 lat, a swoje nauki przekazał rodzinie Rathów.

Jagannath Rath  (dziadek Sanjaya Ratha) był astrologiem królewskim, a nauki otrzymał od swojego dziadka. Posiadał on tytuł „Dżjotisza Ratna”. Prowadził skromne życie i znany był ze swojej szczodrości. W pałacu Maharadży był przeznaczony pokój specjalnie dla niego, w którym przebywał, gdy robił odczyty. Napisał wiele książek w swoim ojczystym języku. Pod koniec swojego życia został sanjasinem.

Kasinath Rath (wujek Sanjaya Ratha) był najstarszym synem. To przez niego została przekazana tradycja hora śastry. To on podtrzymywał rodzinną astrologiczną spuściznę i uczył dżjotiszy swojego bratanka, Sanjaya, od najmłodszych lat.

Sanjay Rath urodził się w małej wiosce w Orisie. Już w wieku ośmiu lat pobierał nauki astrologiczne. Po studiach związanych z inżynierią pracował przez jakiś czas dla rządu. Po pewnym czasie poświęcił się całkowicie dżjotiszy. W swoim przekazie opiera się na Wielkiej Horoskopii Paraśary, Sutrach Dżajminiego, Brihat Dżatace i tekstach Sarawaliego jako fundamentach astrologii wedyjskiej. Czerpie również inspirację z wielu świętych tekstów, takich jak Bhagawadgita, Upaniszady, czy Purany. To on założył  Devaguru Brihaspati Center, aby pielęgnować linię przekazu i głębokie nauki, które otrzymał.
Branka Larsen urodziła się w Gracac w Chorwacji. W wieku szesnastu lat zaczęła praktykować medytację, co stanowiło bazę do jej późniejszej, astrologicznej praktyki. W 2001 rozpoczęła naukę w Devaguru Bṛhaspati Center. Na konferencji w Mumbaju w 2005 roku poznała Vistiego Larsena, z którym wzięła ślub. Jest zarówno panditą dżjotiszy, jak i ma tytuł uczonej w naukach Dżajminiego.

Željko Krgović W 2004 roku zaczął studiować Jyotisa śastra w Centrum Śri Jagannatha w Serbii.  Od 2008 r. do 2015 r. uczestniczył w Programie Mahāṛṣi Jaimini Upadeśa Sutra (JSP) pod kierunkiem Visti Larsena. W 2015 r. otrzymał certyfikat Jaimini Scholar w Devaguru Brihaspati Center.
Visti Larsen rozpoczął pobieranie nauk od Sanjaya Ratha podczas swojego pobytu w Indiach. Jest autorem książki „Jyotisha Fundamentals”, a także wielu artykułów. Mieszka w Danii, gdzie naucza astrologii.

Rafał Gendarz – polski astrolog, który jako pierwszy przedstawił mi nauki pochodzące z linii przekazu Śri Achyutanandy Dasy. Mieszka w Berlinie, gdzie prowadzi konsultacje astrologiczne, a także naucza.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 ASTROLOGIA WEDYJSKA , Blogger