poniedziałek, 4 marca 2019

Podstawy astrologii wedyjskiej: karaka, czyli sygnifikator (cz. I, teoria)

W astrologii wedyjskiej wyróżnia się trzy rodzaje sygnifikatorów: naisargika karaka (naturalne), sthira (stałe) oraz czara karaka. 
 Każda z planet jest naturalnym (naisargika) karaką konkretnego domu:
 • 1 dom – Słońce
 • 2 dom – Jowisz
 • 3 dom – Mars
 • 4 dom – Księżyc
 • 5 dom – Jowisz
 • 6 dom – Saturn
 • 7 dom – Wenus
 • 8 dom – Saturn
 • 9 dom – Jowisz
 • 10 dom – Merkury
 • 11 dom – Jowisz
 • 12 dom – Saturn
Domy posiadają również dodatkowe naturalne sygnifikatory w związku z tym, że mieszczą one w sobie wiele różnych znaczeń. Głównym karaką domu czwartego jest Księżyc, ale jako, że 4 sektor obejmuje również ziemię i własność, to Mars jest sygnifikatorem dodatkowym. Drugi dom to głównie zasoby, więc Jowisz jest podstawowym sygnifikatorem, ale także gałki oczne, zatem Wenus to sygnifikator, który również może być wykorzystany. Jak podkreśla to Visti Larsen: dom, władca i karaka to fundamenty horoskopu. Jeśli wszystkie trzy są słabe, oznacza to poważny problem.

 Sthira karaka to stałe sygnifikatory.  Pokazują one fizyczne ciała i konkretne osoby, więc używamy ich by opisywać zdrowie. Składają się na nie  wszystkie obiekty, prócz Rahu i Ketu.Czara karaka to sygnifikator, który zależy od stopnia planety. Jest ich osiem i Visti Larsen opisuje je jako osiem więzów duszy. Czyli karmicznych powiązań, jakie łączą (lub odpychają) nas od konkretnych osób. Mówią o poziomie głębszym, bardziej duchowym. Ta, która ma największy stopień zostaje AK. Sporo na ich temat napisał jeden z najważniejszych astrologów wedyjskich, Dżajmini. Podkreśla on, że AK daje dobry efekt, gdy jest w egzaltacji oraz/lub z benefikami. AK w nawamsie to Karakamsa i jest równie istotny. Jego znak może na przykład pokazać relacje miłosne. Gdy jest w znaku Saturna da to trudne interakcje z partnerem lub cierpienie partnera. W Baranie może oznaczać dużo celibatu i problemy w małżeństwie. Ak to dusza, powód narodzin.

Planeta, która jest druga w kolejności pod względem stopni to Amatjakaraka (AmK), która pokazuje pracę. Bhratrikaraka (BK) to więź z rodzeństwem, przyjacielem, guru. Jeśli jest źle położony może wskazywać na złego doradcę, osobę, która słabo chroni. Następny sygnifikator to Matrikaraka (MK), który pokazuje więź z matką, Pitrikaraka (Pik) ojcem, Putrakaraka (PK) – dziećmi, uczniami, Dżniatikakaraka (GK) oznaczająca więź z krewnymi, społecznością oraz Darakaraka (DK), która pokazuje naszą relację z partnerem, kochankiem, bogactwo oraz biznes.
Gdy planety zajmują ten sam stopień, wówczas mamy do czynienia z tzw. wojną planetarną. Taka sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ oznacza to, że w momencie dojrzewania planet karaki mogą zamienić się funkcjami. Jednak jest to temat na osobny artykuł.
1 Zob. V. Larsen, Jyotisha fundamentals, Rama 2004, s. 191. W książce znajduje się rozbudowany opis sygnifikatorów w związku z domami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 ASTROLOGIA WEDYJSKA , Blogger