piątek, 8 czerwca 2018

Krótka notatka o gunach


W astrologii indyjskiej pojawia się dosyć istotna koncepcja gun (sansk. guṇa). Według tej koncepcji istnieją trzy jakości/guny, czyli elementy opisujące strukturę naszej rzeczywistości. Przedstawiane są jako tworzące przyrodę (prakriti) i tym samym odpowiadające za jej różnorodność i zmienność:

Sattwa – odnosi się do wiedzy, szczęścia, jasności, lekkości, harmonii. Ta guna umożliwia duchową praktykę, jest związana z dobrem, poznaniem, mądrością, światłem. Sattwa podtrzymuje. Oznacza czystość oraz prawdomówność.
Radżas – to ruch, działanie, pragnienie, bolesność, pasja, żądza, aktywność, zmienność. Może blokować duchową praktykę. Radżas tworzy. To energia i żarliwość.
Tamas – ciężar, mrok, bezwład, senność, omroczenie, niewiedza, stałość, trwanie. Przeszkadza w duchowości. Tamas niszczy. Odpowiada za deprawowanie. 

Dzięki niej można zrozumieć jakie jest nastawienie danej osoby – duchowe, czy związane z zaspokajaniem niższych potrzeb. Pokażą to dominujące w horoskopie jakości. Planety, znaki oraz nakszatry mają przypisane odpowiednie guny.

Sattwa
Radżas
Tamas
Planeta
Słońce, Księżyc, Jowisz
Wenus, Merkury
Saturn, Mars, Rahu, Ketu
Znak
Ryby, Strzelec, Panna, Bliźnięta
Baran, Rak, Waga, Koziorożec
Byk, Lew, Skorpion, Wodnik
Nakszatra
Krittika, Ardra, Aślesza, Uttara Phalguni, Swati, Dżjeszta, Uttara Aszadha, Szatabhisza, Rewati
Aświni, Rohini, Punarwasu, Magha, Hasta, Wiszakha, Mula, Śrawana, Purwa Bhadrapada, Abhidżit
Bharani, Mrigasira, Puszja, Purwa Phalguni, Czitra, Anuradha, Purwa Aszadha, Dhanista, Uttara Bhadrapada,

4 komentarze:

 1. Trochę za krótka ta notatka. Temat ciekawy, więc prosimy o więcej :) Co np. oznacza fakt, że ktoś ma Księżyc w Aświni - oczywiście w kontekście radżas? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do Księżyca - trzeba sprawdzić całość, czyli przede wszystkim Arudha Lagnę. Co do samej nakszatry - nauczyłam sie ich używać, by sprawdzić różne rzeczy (praca, małżeństwo itd), więc zależy o co chodzi, o co pytamy. W wedyjskiej astrologii nie poświęca się wiele miejsca na psychologiczne interpretacje osobowości.

   Usuń
  2. Dopiero sprawdzając pozycję planety od Arudha Lagny dowiemy się czy osoba jest duchowa, czy może nastawiona na inne życiowe cele i realizację innego typu potrzeb.

   Usuń
 2. Cieszę się, że post zaciekawił :) Na pewno będzie dużo więcej tekstów, mam bardzo dużo pomysłów - gorzej z czasem na pisanie i opracowywaniem przykładów.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 ASTROLOGIA WEDYJSKA , Blogger