sobota, 24 marca 2018

Retrogradacja/wakri


Sansk. वक्री, vakrī, (transkrypcja, tzw. spolszczona wersja: wakri)

Planeta w retrogradacji, czyli w ruchu pozornie wstecznym ma dużo większą siłę. Obiekty w ruchu prostym zachowują się jak Słońce i Księżyc, tymczasem, gdy są wakri, wówczas działają jak  Rahu i Ketu. Oznacza to pragnienia z przeszłości, domagające się realizacji, a także:
 • mocny wpływ przeszłości/przeszłego życia, dawnych lekcji, czegoś, co trzeba uaktywnić w tym życiu; wakri przynosi coś z przeszłości, byśmy znów tego użyli, na przykład zainteresowania z dawnych czasów;
 • daje ona taki efekt, jak egzaltacja, czyli działa z dużą siłą, jednak dużo zależy od tego, jaki jest pierwotny stan tej planety, bo może dać też efekt upadku;
 • oznacza ona większą determinację;
 • oznacza większa moc, joga i dom pokażą czy to pomyślne, czy szkodliwe;
 • jeśli planety związane z 7 domem, z władcą tego domu, są wakri, może to dać problemy w związkach;
 • unikalność, inność, indywidualizm.
 • Jowisz w retrogradacji może dać silne pragnienie związane z posiadaniem potomstwa, bogactwa lub wiedzy.
 • Wenus w retrogradacji oznacza bardzo silne pragnienie miłości, związków, relacji.

6 komentarzy:

 1. Moje gratulacje, a to dlatego, że bardzo nieliczne są głosy astrologów wypowiadających się " ciepło " o planecie w fazie retrogradacji. Generalnie sprowadzają się do stanowiska, że planeta w retrogradacji jest "BE", bo wszystko opóźnia, komplikuje, rzuca kłody pod nogi, jest tak "wredna", że odmawia się jej wszelkich praw, Zaprezentowane stanowisko astrologii indyjskiej nakazuje uwzględnienie tego, co w jednym zdaniu zawarł Stanisław Jerzy Lec - " żeby dotrzeć do źródła, trzeba płynąć pod prąd".
  z wiosennym pozdrowieniem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami opóźnienie może być pozytywne np. opóźnienie śmierci.

   Usuń
  2. Każde "BE" daje korzyści, ale również wyzwania lub braki, podobnie planety w godności czy egzaltacji. Należy pamiętać o 2 str medalu.
   Jako Astrologowie - musimy umieć zobaczyć + i - . Tak jak wszechświat jest zbudowany. Po to by się równoważyć.

   Usuń
  3. tylko też trzeba wziąć pod uwagę, że ta duża siła może być negatywna, to że silna wcale nie oznacza, że jest dobrze

   Usuń
 2. Co prawda to nie planeta ale podobno węzły księżycowe gdy się nie cofają są bardziej pozytywne.To nie rozumiem.A zwykle są bardziej pozytywne planety retrogradujące jeżeli gdyby "szły do przodu" tworzyłyby nieharmonijny aspekt.Przy okazji nie widziałem nigdy takiego tematu-o aspektach w zależności od tego czy planety sie zbliżaja czy nie.Ale nie chodzi o proste przypadki ale zakręcone-np. planeta normalnie szybsza się cofa a ta normalnie wolniejsza pomyka do przodu-np. Merkury tworzy kwadraturę z Saturnem ,próbuje go dopaść i nagle zatrzymuje się i robi "cofkę" ale dużo później znowu dopada Saturna.Albo na odwrót-ucieka z aspektu z Saturnem i nagle staje ,wraca się i tworzy aspekt.I jeszcze sprawa czy zmieni się w tym czasie aspekt albo przynajmniej chwilowo zostanie zlikwidowany.

  OdpowiedzUsuń
 3. "daje ona taki efekt, jak egzaltacja, czyli działa z dużą siłą, jednak dużo zależy od tego, jaki jest pierwotny stan tej planety, bo może dać też efekt upadku"
  A jeżeli planeta jest na wygnaniu i jeszcze na dodatek cofa się do poprzedniego znaku to jaki jest efekt?Czy ma to jakiś wpływ.Podobno planety na wygnaniu są słabe.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 ASTROLOGIA WEDYJSKA , Blogger