sobota, 24 marca 2018

Krótka notatka o retrogradacji w astrologii wedyjskiej


Sansk. वक्री, vakrī, (transkrypcja, tzw. spolszczona wersja: wakri)

Planeta w retrogradacji, czyli w ruchu pozornie wstecznym ma dużo większą moc, a można ją interpretować w taki sposób:
 • mocny wpływ przeszłości/przeszłego życia, dawnych lekcji, czegoś, co trzeba uaktywnić w tym życiu; wakri przynosi coś z przeszłości, byśmy znów tego użyli, na przykład zainteresowania z dawnych czasów;
 • daje ona taki efekt, jak egzaltacja, czyli działa z dużą siłą, jednak dużo zależy od tego, jaki jest pierwotny stan tej planety, bo może dać też efekt upadku;
 • oznacza ona większą determinację;
 • oznacza większa moc, joga i dom pokażą czy to pomyślne, czy szkodliwe;
 • jeśli planety związane z 7 domem, z władcą tego domu, są wakri, może to dać problemy w związkach;
 • unikalność, inność, indywidualizm.

4 komentarze:

 1. Moje gratulacje, a to dlatego, że bardzo nieliczne są głosy astrologów wypowiadających się " ciepło " o planecie w fazie retrogradacji. Generalnie sprowadzają się do stanowiska, że planeta w retrogradacji jest "BE", bo wszystko opóźnia, komplikuje, rzuca kłody pod nogi, jest tak "wredna", że odmawia się jej wszelkich praw, Zaprezentowane stanowisko astrologii indyjskiej nakazuje uwzględnienie tego, co w jednym zdaniu zawarł Stanisław Jerzy Lec - " żeby dotrzeć do źródła, trzeba płynąć pod prąd".
  z wiosennym pozdrowieniem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami opóźnienie może być pozytywne np. opóźnienie śmierci.

   Usuń
 2. Co prawda to nie planeta ale podobno węzły księżycowe gdy się nie cofają są bardziej pozytywne.To nie rozumiem.A zwykle są bardziej pozytywne planety retrogradujące jeżeli gdyby "szły do przodu" tworzyłyby nieharmonijny aspekt.Przy okazji nie widziałem nigdy takiego tematu-o aspektach w zależności od tego czy planety sie zbliżaja czy nie.Ale nie chodzi o proste przypadki ale zakręcone-np. planeta normalnie szybsza się cofa a ta normalnie wolniejsza pomyka do przodu-np. Merkury tworzy kwadraturę z Saturnem ,próbuje go dopaść i nagle zatrzymuje się i robi "cofkę" ale dużo później znowu dopada Saturna.Albo na odwrót-ucieka z aspektu z Saturnem i nagle staje ,wraca się i tworzy aspekt.I jeszcze sprawa czy zmieni się w tym czasie aspekt albo przynajmniej chwilowo zostanie zlikwidowany.

  OdpowiedzUsuń
 3. "daje ona taki efekt, jak egzaltacja, czyli działa z dużą siłą, jednak dużo zależy od tego, jaki jest pierwotny stan tej planety, bo może dać też efekt upadku"
  A jeżeli planeta jest na wygnaniu i jeszcze na dodatek cofa się do poprzedniego znaku to jaki jest efekt?Czy ma to jakiś wpływ.Podobno planety na wygnaniu są słabe.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Siddhādeśa , Blogger