środa, 31 lipca 2019

Nów w Raku 01.08.2019


Zbliżający się nów mocno podkreśla energię nakszatry Puszja. Aż trzy planety będą się znajdować w jej obrębie: Słońce i Księżyc (Surja i Czandra) w części czwartej, a także Wenus (Śukra) w padzie trzeciej. Jest to drugi dekanat znaku Raka, zatem słowa klucze to: głowa, inteligencja. Oczywiście mówię o zodiaku syderycznym, czyli tym, którego używa się w astrologii wedyjskiej.
Jeśli chodzi o uczestników owego stellum (zbitki planet w jednym znaku), to tylko Mars (Mangala) się wyłamuje i zajmuje Aśleszę. Jest to nów (amawasja) zatem nie jest to dobry czas na zaczynanie ważnych przedsięwzięć np. związanych z biznesem, sprawami urzędowymi. Mimo pomyślnej energii zapewnionej przez nakszatrę. Gdyby sam Księżyc znajdował się w tym miejscu, to można by uznać, że to dosyć pomyślny dzień. Jednak Czandra jest w towarzystwie trzech planet, aspektowany przez Rahu, oczywiście mamy również aspekt Jowisza – który nadaje nieco pozytywnego kolorytu. Jest to dzień przed wyjściem Merkurego z retrogradacji, co podkreśla domykający charakter tego nowiu. Merkury jest uszkodzony, więc nie jest to dobry czas na aktywność, która jest z nim związana. Władcą tej nakszatry jest Saturn, znajduje się on w Strzelcu razem z Ketu i tworzy kalasarpa (lub kalaamrita) jogę. Oznacza to podkreślenie pragnień (nawet rodzaj zafiksowania na nich). Jednak tego dnia może być problem ze zmotywowaniem się do działania, odkładaniem, ponieważ Mars jest bardzo słaby (w znaku upadku).Puszja
Jako, że jest to nów, to praktyki duchowe są jak najbardziej wskazane. Szczególnie te, których tematem jest szeroko rozumiana płodność, odżywienie, karmienie, obfitość, kreacja. W końcu symbolem nakszatry Puszja jest wymię krowy, które wiąże się z pokarmem, dawaniem, odżywczym mlekiem, byciem zaopiekowanym. To symbol świętej Matki, odżywczego pożywienia, jednej z siedmiu matek człowieka. Krowa w Indiach jest bardzo ważnym symbolem związanym z obfitością. Może być to pokarm duchowy, bądź emocjonalny, poszukanie sposobu na zaopiekowanie się sobą, zaspokojenie swoich potrzeb, uzdrawianiem swojego bólu. Także praktyki związane z wybaczaniem, rozwijaniem miłości i współczucia (praca z czakrą serca) są istotne tego dnia. Oraz działalność związana z kreacją, płodnością, więziami. Gotowanie i karmienie innych.

Pomyślne działanie tej nakszatry jest tak duże, że mówi się, że niweluje wszelkie negatywne wpływy planetarne. Nie zwiastuje pomyślności jeśli chodzi o małżeństwo i mam nadzieję, że nikt tego dnia nie wybiera się do Urzędu Stanu Cywilnego. Według klasyków jest to jedyna aktywność, której należy unikać, gdy Księżyc znajduje się w tym miejscu. Mars i Wenus mogą podkręcać tę energię, jednak nie zapowiadając trwałości, a raczej niestandardowy, nieco burzliwy przebieg. Energia może być niespokojna, pobudzenie, irytacja, płaczliwość, niepokój również mogą się pojawiać. Dlatego dobrze jest przeznaczyć ten dzień na duchową praktykę, obserwację emocji, pełne odczuwanie i doświadczanie tego, co się pojawia. Na bycie w tym bez tworzenia etykiet, koncepcji i planów. Po prostu doświadczać.


Tą nakszatrą włada Saturn, a bóstwem jej przypisanym jest Brihaspati, który odpowiada za hojność i nauczanie bogów. Kamieniem szlachetnym, który się z nią wiąże jest niebieski szafir (przypisany Saturnowi), guną tamas. Jej funkcją jest odżywianie, szczególnie posiada moc do kreowania mocy duchowej. Rośliną z nią związaną jest ficus religiosa, czyli święta figa, drzewo pod którym Buddha osiągnął przebudzenie. Innym symbolem tej nakszatry jest łuk oraz kwiat. Dobry dzień na zgłębianie wiedzy duchowej, głęboką medytację i pracę z emocjami, ponieważ efekty będą wzmocnione i silniejsze. Dobrze jest znaleźć czas na wyciszenie, obserwację oddechu, kontakt z naturą. 


4 komentarze:

 1. Przecież nów jest w Lwie, a nie w Raku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, używam zodiaku syderycznego, o czym pisałam już wielokrotnie.
   Byłby mi bardzo miło, gdyby autorzy komentarzy nie byli anonimowi ;)

   Usuń
  2. *zodiaku syderycznego, w którym nów wypada w Raku

   Usuń
 2. Niekoniecznie. W zodiaku syderycznym - a zdaje się, że takim posługuje się autorka bloga w powyższym artykule - nów wypada w Raku.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 ASTROLOGIA WEDYJSKA , Blogger