niedziela, 14 lipca 2019

Guru Purnima, czyli najbliższe zaćmienie


W najbliższy wtorek czeka nas (częściowe) zaćmienie. Oczywiście zaćmienia zdarzają się kilka razy w roku i nie jest to nic niezwykłego. Jedni odczują bardziej, inni mniej, ale nie ma powodu do wpadania w panikę i stresowania się, bo często nie są w ogóle zauważalne.
To pełniowe zaćmienie ma miejsce w ostatnich stopniach Strzelca, a Księżyc znajduje się w nakszatrze Uttara Aszadha. Jej symbolem jest trąba słonia i jest łączona z Ganeśą – bogiem związanym m.in. z nauką, księgami, uczonymi, dywinacją, astrologią. Jest to bóg obfitości, dobrobytu, witalności, niszczący wszelkie przeszkody. Jest to zatem dobry czas na praktyki, które mają za zadanie usuwać trudności, szczególnie w tych sferach, które symbolizuje Ganeśa. Dobry moment na łączenie się ze swoją wewnętrzną mądrością, medytację, modlitwę i pracę z emocjonalnym bagażem. Oraz czas  by uczyć się nowych rzeczy z otwartym umysłem.

Ten dzień jest szczególnie obchodzony w Indiach – odbywa się wówczas Guru Purnima. Jest to czas, w którym celebruje się relację z nauczycielem. Oddaje się cześć zarówno duchowym, jak i akademickim nauczycielom, wszystkim tym, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Sanskrycki termin „guru” pochodzi od rdzenia „gu” oznaczającego „ciemność”, „głupotę” oraz „ru”, który oznacza „usuwanie ciemności”. Zatem guru jest to osoba, która pomaga usunąć ciemność niewiedzy. Dla wielu osób duchowych relacja z nauczycielem jest czymś niesamowicie ważnym. W tradycyjnej astrologii wedyjskiej również jest to istotne. Jest to tak zwana parampara, czyli przekaz wiedzy.

Samo zaćmienie może nieść nieco ciężką, melancholijną lub napięciową, niespokojną energię, ponieważ są zaangażowane malefiki: Saturn, Rahu, Ketu. Warto odłożyć bardzo poważne decyzje na kilka dni – szczególnie w sferze Wenus, czyli związków. Słońce będzie znajdować się w samej końcówce Bliźniąt, co jest określane jako sankranti dosza.
Tematy zaćmienia mogą dotyczyć świadomości ograniczeń, restrykcji, instrumentalnego traktowania/bycia traktowanym, zbyt niskich/wysokich oczekiwań, konfrontacji z trudnymi emocjami, dyscypliny, którą trzeba sobie narzucić. Zaćmienia nie są ani dobre, ani złe - po prostu pokazują silną energię, często duże natężenie emocji, zmiany, nowe tematy w życiu, nowe obszary, które trzeba będzie odkryć. To dobry moment by otworzyć się na nowe opcje i pomysły. 


4 komentarze:

 1. Szkoda że nie opisano tu o relacjach względem horoskopów urodzeniowych.Np. nieharmonijne aspekty/relacje w danej chwili względem elementów z horoskopu dla tego miejsca i czasu mogą być bardzo harmonijne względem horoskopu urodzeniowego.Właśnie tego nigdzie nie znalazłem.Do tego w tej kombinacji brał udział jeszcze bardzo ważny Pluton nie stosowany w tradycyjnej astrologii wedyjskiej.

  OdpowiedzUsuń
 2. W tekście jest mowa tylko o ogólnej energii dnia. Każdy horoskop jest indywidualny i unikalny, więc gdybym miała opisać te relacje, to zajęłoby to bardzo dużo miejsca :)
  Najważniejsze jest czy zaćmienie z pełnią aspektują Słońce, Księżyc, ascendent w horoskopie urodzeniowym, może być to pozytywne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście nie oczekuję żeby podawać relacje z każdym horoskopem zwłaszcza że nie ma dostępu do wszystkich ale kilka przykładów z wyraźnymi aspektami by się przydało.Jakoś długo tu nie pisałem ale zobaczę co tu jest nowego.

   Usuń
  2. Dobrze, wezmę to pod uwagę.
   Chciałam tylko poprosić o nie pisanie anonimowych komentarzy - dziwnie mi się rozmawia.

   Usuń

Copyright © 2016 ASTROLOGIA WEDYJSKA , Blogger