piątek, 21 kwietnia 2023

Co oznacza Kāraka bhāva nāśaya

Kāraka bhāva nāśa


W astrologii wedyjskiej istnieje koncepcja kāraka bhāva nāśaya, na temat której istnieje wiele nieporozumień. Można na przykład spotkać się z interpretacją, zgodnie z którą kāraka bhāva nāśa oznacza, że gdy sygnifikator znajduje się w domu, którego jest karaką, to ten dom będzie zniszczony (nie da dobrego rezultatu).

Zaczynając od początku: w astrologii wedyjskiej wyróżniamy 3 rodzaje sygnifikatorów. Sthira, czara i naisargika. Sthira najczęściej używane są w astrologii medycznej, są to sygnifikatory stałe (czyli zawsze Słońce lub Wenus przedstawi ojca), czyli używamy ich w kontekście zdrowia i długości życia. Naisargika karaka to naturalne sygnifikatory (też zawsze będą takie same w każdym horoskopie), czyli Księżyc to naturalny sygnifikator mamy, Wenus to pojazdy, miłość, Mars nieruchomości, rodzeństwo itd. Czarakaraka to sygnifikatory dotyczące poziomu duszy. Mogą być inne w każdym horoskopie, bo zależą od stopni planet. Czyli w jednym horoskopie sygnifikatorem czarakaraką ojca będzie Mars, u innej osoby może to być Księżyc. Opowiadają one o relacjach i doświadczeniach z bardzo subtelnego poziomu duchowego.

Mylne rozumienie kāraka bhāva nāśaya wiąże się z łączeniem tej techniki z naturalnymi sygnifikatorami. Ponieważ każdy naturalny karaka jest ściśle związany z konkretnym domem i reprezentuje jego sprawy. To, w jakiej jest kondycji, będzie kluczowe dla tematów danego domu. Na przykład Wenus to naturalny karaka domu siódmego (związki), więc powinien być dobrze położony, mocny, by w relacjach było szczęście i pomyślność.

Niektórzy uważają, że gdy naturalny karaka znajduje się w swoim domu, to zniszczy on ten dom. Według mojej tradycji i nauk Sanjaya Ratha nie jest to prawdą.

Potwierdza to przykładowy horoskop Stevena Spielberga. W piątym domu znajduje się Jowisz, naturalny karaka piątego domu. Spielberg jest ojcem siódemki dzieci (czwórka z nich to jego biologiczne potomstwo). 

Również w horoskopie Nicka Cannona Jowisz znajduje się w piątym domu. Muzyk jest ojcem 12 dzieci. Jedno zmarło na raka mózgu, nie dożywszy pół roku. Strata dziecka jest oczywiście traumą, doświadczeniem niesamowicie trudnym i bolesnym. Jakkolwiek to nie z powodu obecności naisargika karaki w domu piątym.Właściwie jest całkowicie odwrotnie – obecność naturalnego karaki w domu, który sygnifikuje wzmocni ten dom. Zwiastuje to wzrost dobrych właściwości danego obszaru. Na przykład: Słońce to naturalny karaka domu pierwszego. Zatem gdy znajdzie się w pierwszym domu, to korzystne aspekty tego obszaru wzrastają. Na przykład da to większy status, mocne ego itd. Jowisz to naturalny karaka domu drugiego (bogactwa). Zatem jego obecność w drugim domu może dawać wzrost bogactwa.Jak brzmi prawidłowa interpretacja tej zasady? Zgodnie z naukami Sanjaya Ratha, gdy czarakaraka jest w domu, którego jest karaką, wówczas w tym obszarze pojawi się problem. Może to być odbierane jako trudne doświadczenia oczyszczające dusze.

Na przykład Darakaraka, sygnifikator partnera, w domu siódmym, będzie wskazywał na trudne przejścia w obszarze partnerstwa. Putrakaraka w piątym domu – wyzwania związane z dziećmi. Pitrukaraka w domu dziewiątym trudne doświadczenia związane z ojcem itd.

W horoskopie Stevena Spielberga Darakaraką jest Słońce obecne w domu siódmym. Słynny reżyser był prawdopodobnie w sześciu związkach, dwa razy brał ślub. Jego rozwód Amy Irving znajduje się w czołówce najbardziej kosztownych rozwód na świecie, gdyż kosztował Spielberga ponad 100 milionów dolarów. Czyli można powiedzieć, że musiało to być dla niego trudne doświadczenie. 

Jeśli ten artykuł był pomocny, to zapraszam do postawienia mi wirtualnej kawy postaw mi kawę


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 ASTROLOGIA WEDYJSKA , Blogger